9 ay 10 günlük serüven

9 ay 10 günlük serüven
0 7 Ağustos 2015

Hep hayalini kurduğunuz haberi en nihayetinde aldınız. Mutlulukdan havalara uçtunuz.İlk sevinç şokunu atlattıkdan sonra başladı korkular.Eeee tabi kadınız ilk aklımıza da gelecek olan şey tabikide gebelik sırasında alınan kilolar ve sonrasın da da verilemeyen kilolar.Alarm çanları başladı çalmaya……..

Hiç korkmaaa.Gebelik aslında senin bildiğin gibi hiç de telaşa kapılacak bir şey değil aslında.İlk aylarda inan bana hiç de fazla yemeğe ihtiyacın yok.Sonra ki aylarda da öyle denildiği gibi iki kişilik yemek yemelisin diye sözlerede lütfen kulağını tıka çünkü buna da ihtiyacı yok bebeşimizin.

İdeal kilosunda hamile kalanlar için ben bu serüveni 9-10 kilo alarak tamamlamasını isterim.Hem bebiş için hemde anne için en ideal beslenme programı neyse beraberce onu yapıyoruz.Böyleliklede üstümüzde fazladan yük olmuyor.

Bulantı şikâyetleri offff hiç de çekilir birşey değildir ama genellikle gebeliğin altıncı haftası başlar ve 16. haftasında kendiliğinden düzelir. Hamilelikte görülen bulantı şikâyetleri; aslında hormonların çalıştığının bir göstergesidir ve fizyolojik olarak beklenen bir durumdur. O yüzden bu duruma sevinmeliyiz çünkü sağlıklıyız . Araştırmalara baktığımız zaman hamilelikde sabah bulantısı ve kusma şikâyetleri saptamaktadır ve bu durumda kişiye göre değişen şiddette devm etmektedir.Bunun sebebide hormon düzeylerimizdeki  farklılıklardır. Bulantıların genellikle sabah daha şiddetli olması nedeniyle bu durum “morning sickness” (sabah hastalığı) olarak literatürde de yerini almıştır.


FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog