ANNE SÜTÜ DEYİNCE AKAN SULAR DURUR !………………….

ANNE SÜTÜ DEYİNCE AKAN SULAR DURUR !………………….
0 11 Ağustos 2015

Bu nasıl da  mucizevi bir gıdadır. Faydalarını buraya sıralamaya çalışacağım ama sayfa alacak mı bilmiyorum tabiiiiii.
Öncelikle bebeğimizin ilk aşısıdır anne sütü. Biz buna AĞIZ SÜTÜ yani kolostrum deriz. Miktarı çok azdır, koyu renktedir ve oldukça kıvamlıdır.Yüksek protein ve düşük yağ içeriğine sahip bir süttür. Bebeğinizin doğum sonrası yeni yaşamındaki, en kıymetli besinidir. Miktarı az ancak besleyici değeri oldukça yüksektir. Büyüme faktörleri de bu ağız sütünde çoktur.
Doğumdan sonra hemen bebeğinizi emzirmeye başlamanız çok önemlidir. İlk salgılanan sütümüzün miktarı oldukça azdır. Bu da sizi paniğe sevk edebilir. Ne olur sakin olun çünkü bebeğiniz zaten ilk 3 gün sadece 2 ila 10 ml arasına ihtiyaç duyar. 3.günden sonra ihtiyacı gittikçe artmaya başlar 15-30 ml arasına çıkar. Bu zamana kadar da emzirdiğin içinde sütün artmaya başlamıştır zaten.
Süt yapımında etkili olan prolaktin hormonu genellikle doğum sonu artmasına karşın, bazı annelerde bu artış 2-3 gün gecikebilir. Prolaktin salgısının artması memelerin asıl sütle dolmasını sağlar.
Doğumdan Sonra 7-15 Günler Arasında Üretilen; GEÇİŞ SÜTÜ
Kolostruma oranla geçiş sütünde protein miktarı azalır, yağ ve enerji içeriği artar. İlk sütün sarımsı rengi ve kıvamlı özellikleri bu sütte kaybolur. İnek sütüne oranla daha sulu ve mavi-beyaz renktedir.
15. Günden Sonra Salgılanan; MATÜR SÜT (Olgun Süt)
Sütünüz bu dönemde başlangıçta karbonhidrattan zengin, sonunda ise yağdan zengindir. Rengi giderek mavimsi beyaz bir renge dönüşür ve emzirmenin sonunda yağlı süt geleceği için kremsi beyaz olur. Bu iki sütü de alması açısından, bebeğinizi doyana kadar ve kendisi bırakana kadar tek memeden emzirin.
Olgun süt, beyin ve retina gelişmesi için gerekli olan yağ asitlerinden zengindir. Protein değeri az ama biyolojik değeri yüksek olduğu için bebeğin ilk 6 aydaki ihtiyacının tamamını karşılar.
Annenin bebeğine vereceği en değerli besin anne sütüdür!
Anne sütünün %80’i sudur. Emzirmenin ilk evresinde gelen süt sudan zengindir ve bebeğin ihtiyacı olan su, bu sütten karşılanır.
Anne sütü bebeğinizi koruyan biyoaktif maddeler, bağışıklık sistemini düzenleyen faktörler, büyüme ve gelişmeyi etkileyen hormon ve büyüme faktörlerini içerir.
Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılar.İleri dönemlerde ortaya çıkabilecek kalp, diyabet, obezite gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
Gebelikte alınan kiloların verilmesini kolaylaştırır.
Yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır.
Lohusa depresyonunu azaltır.

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog