Anti Kolik Emzirme Diyeti!

Anti Kolik Emzirme Diyeti!
0 10 Ağustos 2015
Nedir Bebek Koliği?
Bebeğiniz doğduktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkan ve huzursuzluk ve acılı ağlama şeklinde kendini gösteren ve bebeğiniz  3.-4 aylık olunca kendiliğinden geçen, bağırsaklarda gerçekleşen kasılmalardır. Bebeğiniz ayaklarını kendine doğru çeker , yüzü kızararak ağlamaya başlar. Bunlar 3 hafta veya daha fazla sürede, haftada 3 gün, günde 3 saat kadar kontrolsüz gerçekleşen ağlamalardır ve genellikle akşam saatlerinde görülür.
Bebek koliği bebeğinizin gelişmekte olan sindirim sisteminden ve midesinden kaynaklanmakta. Sindirim sistemi yeni hayatına yani emmeye, sindirmeye ve yeni beslenme düzenine alışmaya çalışmakta. Bebeğinizin sindirim sistemi enzimleri 2,5 aya kadar gelişimini tamamlamaya çalışmaktadır. Bu nedenlerden dolayı aslında bebeğinizin gaz nöbetleri yaşaması normaldir.
Beslenmenizde severek tükettiğiniz besinler var ama bunlar bebeğinizde gaz yapabilen besinlerde olabilir. O yüzden aman dikkat edin diyorummm!!!!!
Ben size buradan birkaç besinden bahsedeyim. Bakın bakalım hangileri sizi zor durumda bırakıyor.Her zaman dediğim gibi sindirim sistemi kişiye özeldir herkese dokunan besinler size de dokunacak anlamına gelmiyor.
Dikkat edilmesi gereken meyve grupları: Kırmızı meyveler, mango, kavun, ananas, portakal ve üzüm.
Kaçınılması gereken sebze grupları: Bezelye, çiğ kuru soğan, sarımsak, turp, şalgam, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, lahana, salatalık, marul ve domates.
Kahve, kafeinli çay ve alkol tüketiminden bir süre kaçının. Çikolata tüketiminize biraz ara vermemiz lazım 🙂 Tamam herkes size süt yapar dedi ama……. Bunuda başka bir yazıda ele alalım
İçecek tercihlerinizi su, sarıpapatya, karahindiba, rezene ve kakule çayından yana kullanmaya çalışın.
Kurubaklagil tüketiminizi bir süreliğine erteleyin.
Baharat tercihlerinizi bir süre kekik ve kimyondan yana kullanalım.
Yumurta, et, balık ve mantarı diyetinize güvenle dahil edebilirisiniz.
Hazmı kolaylaştırmak için uzun ve yavaş pişirme yöntemlerini tercih edin.
Emzirme tekniğiniz de çok önemli; doğru emzirme tekniklerini kullanın!
Bebeğinizin memeyi tüm ağzıyla kavradığından emin olun. Memeyi tam kavrayamadığı zaman hava yutan bebeğinizin gaz sancıları artacaktır, bu nedenle bebeğinizin memeyi koyu kısmı ile birlikte almasını sağlayın.
Bebeğinizi tutarken, başının ve vücudunun düz olmasına dikkat edin.
Her emzirmede bebeğinizin memeyi tam boşalttığından emin olun. Bir memedeki süt bitmeden diğer memeye geçmeyin.
Peki bebeğiniz bu nöbetleri yaşarken siz neler yapabilirsiniz?
Bebeğinizde gaz problemleri var diye emzirmekten asla vazgeçmeyin. Umutsuzluğa kapılıp mamaya başlamayın.
Öncelikli olarak bebeğinizin beslenme saatlerini düzenleyin. Her istediğinde istediği kadar emzirmek yerine; belirli saatlerde, iki saatte bir aralıklarla, tam doyana kadar bebeğinizi emzirin.
Emzirdikten hemen sonra bebeğinizin gazını çıkarın. Gaz bebeğinizin minik midesinden bağırsaklara gitmeden çıksın ki bağırsaklarda kasılmalara neden olmasın 🙂 Bebeğiniz hızlı emen bir bebek ise gaz çıkarma sıklığını artırın.
Bebeğiniz biberonla besleniyorsa kolik önleyiciliği kanıtlanmış biberonları tercih edin. Bu biberonlar bebeğiniz beslenirken midesine hava kaçmasını önler.
Bebeğinizin ayaklarının altına masaj yaparak, ayaklarından tutup karnına doğru iterek, karnına yarım ay şeklinde masaj yaparak bebeğinizi rahatlatın.
Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen bebek koliği sizi umutsuzluğa düşürmesin! Anne-babanın psikolojisi bebeği etkileyen en önemli faktördür; unutmayın 🙂 Bu dönemi en rahat şekilde atlatmanız dileğiyle, mutlu haftalar sizlerle olsun…

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog