BEDENİMİZİ VE RUHUMUZUN ŞİDDETİ!…….

BEDENİMİZİ VE RUHUMUZUN ŞİDDETİ!…….
0 22 Mart 2016

Yıllardır süren bir algı “sıfır beden” olmak. Bunca çabamıza rağmen değiştiremediğimiz bir algı olsa gerek bu. Hayatımızın o kadar çok içersinde ki bu her dakika karşımıza çıkıyor : gazete, dergi, televizyon.

 

Bilgi kirliliği ile dolu toplum üzerinde etkisi oldukça güçlü olan internet haberlerinde maalesef kadın olarak üzerimizde bir baskı oluşmakta. Kadına şiddet sadece fiziksel olarak değil ruhumuzu da şiddet uygulandığını bu sıfır beden olma trendi ile de gözlemleyebiliyoruz

 

Böyle durumlarda nemalanmak isteyen umut tacirleri hemen kolları sıvıyor ve bam telimize basmaya başlıyorlar. Bir haftada 3 kilo, 5 kilo,bunu içersen çok hızlı zayıflarsın diye..

 

Söylemekten bıkmayacağım siz duymaktan bıksanız bile…… Hızla verdiğiniz kilolar sağlıklı olan kilo değildir. Burada önemli olan sizin vücudunuzdan yağ hücrelerinin uzaklaşması yada küçülmesidir. Hızlı verilen kilolar sadece vücut suyu kayıplarına yol açar bunlarda en kısa sürede tekrar size geri gelirler.

 

Havaların ısınmasıyla hepimizde bir telaş mutlaka başlayacak. Hızlıca çözüme ulaşmak hepimizin hayali olacak. Tuzaklara düşmeden sağlıklı ve kendimize özel olan beslenme programları ile işe başlayarak, yine kendimize özel olan bir spor programı ile yola devam etmemiz gerekmektedir.

 

Sağlıklı kilo vermek için kişiye özel beslenme programları sadece diyetisyenler tarafından düzenlenebilir. Bunu gözden kaçırmamak gerekir.

 

Sana hızlı kilo verdirdiğini iddia eden programlar sende herhangi bir yaşam şekli değişikliği yapmaz.. çünkü sana özel değildirler. Monotondur ve yeterli bir besin öğeleri içermediği için ileride sağlık sorunları oluşturabilirler. Ve sürekli sende offf ne zaman bitecek bu, ben ne zaman yemek yemeye başlayacağım duygusu uyandırırlar ki bu en kötüsüdür. Çünkü sonra çektiğin acıları unatarak kıtlıkdan çıkmışcasına yemeğe saldırırsın. Ki bunu hiçbir zaman istemeyiz.

 

Kendini aç bırakarak, öğün atlayarak kolayca kilo vereceğine inanlardan mısın? Çok üzelerek söyleyeceğim asla bu şekilde kilo veremezsin. Atladığın her öğün de eksik kalori alırsın ve vücudunda kasayı tekrarda doldurmak istediği için seni gereksiz yemenin içine iter. UNUTMA asla aç kalmak, öğün atlamak senin menfaatine olan bir durum değildir.

 

Detoks programları yine havaların ısınmasıyla gündemdeki yerini alıyor. Uzun süre sıvı ile beslenmek hiçbir zaman vücudumuza fayda sağlamaz. Uzun süre uyguladığımız da baş ağrısı, yorgunluk ve baş dönmesi ile karşı karşıya kalırız.

Cildimizin elastikiyeti bozulur ve erken yaşlanma ile karşı karşıya kalırız. Cildimiz kurur, saçlarımız dökülür, tırnaklarımız katlarına ayrılır.

Sağlıksız bir beslenme programı bedenimize zarar verdiği gibi ruhumuza da büyük yaralar açmaktadır.

 

Doyarak,zindelikle, ruhumuz ve bedenimizi tam beslediğimiz günler yaşamanız dileğiyle

sağlıklı beslen ruhunu dinlendir

sağlıklı beslen ruhunu dinlendir

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp