Erkekler nasıl zayıflar?

Erkekler nasıl zayıflar?
0 24 Ağustos 2015

Erkek danışanlarımdan sık aldığım bir soru bu !…….İDEAL KİLOM NEDİR?Erkeklerde ideal kiloyu belirlemek için sadece tartıdaki sonuç yeterli olmuyor, kişinin vücut analizini alıyorum ve vücut yağ ve kas oranını saptıyorum, bel çevresi ve bel kalça oranını da alarak ikisini bir arada değerlendirmem gerekiyor.· Vücut yağ oranı %12-25 üzerinde olmamalıdır.· Erkeklerde bel çevresinin kesinlikle 102 cm üzerinde olmaması gerekir, aksi halde kronik hastalıklar baş gösterir.
Yapılan çalışmalarda kadın yada erkek farketmez bel çevresinin yüksek olması; başta insülin direnci, yüksek tansiyon, kalp damar bozuklukları, cinsel isteksizlik ve enfeksiyon duyarlılığının artışına sebep olmaktadır.· Bel çevresi ve kalça çevresi oranının 0,9 üzerinde olmaması gerekir.Bu kriterlerin dışına çıkıldığında hemen kilo alımı kontrol altına alınmalı ve beslenmeniz size özel olarak beslenme uzmanı ile düzenlenmelidir.Peki, neler yapmalıyım diyorsunuz? İşte size birkaç püf nokta;· Sihirli dokunuşa kimse hayır demez herhalde.O halde  “bol su tüketmekle” başlayabiliriz dokunuşlara.· Beyaz ekmeği hayatınızdan maalesef ki  çıkarmanız gerekmekte. Tam buğday, çavdar ve çok tahıllı lezzetli ekmekleri keyifle kullanabilirsiniz.· Taze ve sulu meyve- sebzelerle sofranıza zenginleştirmeniz gerekmekte.· Her gün mümkün olduğunca erken kalkın ve kahvaltı yapın!· Kahvaltınızda her gün olmasada en azından gün aşırı 1 adet yumurta ile vücudunuzu uyandırmaya ne dersin!· Yemek yerken acele etmeyin, kilo kontrolünde yavaş yemek yemek çok çok  önemlidir.· Süt- yoğurt ve peyniri çok seviyorsanız bunları yağsız tüketin ki biraz daha az kalori almış oluruz..Hayvansal kaynaklı yağ almak yerine ceviz, badem, fındık gibi faydalı yağlı tohumlara tabağınızda yer açın.· Şeker ve tuzu hayatınızdan çıkarın!
· Sık aralıklarla beslenmeyi ihmal etmeyin ki  Metabolizmanızı hızlandıralım, diyet yapmayı sempatik hale dönüştüren ara öğünler hayatınızda hep olsun ve bunu yaşam tarzınıza dönüştürün.· Alkolü mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın, veya sınırlandırın.· Spor salonlarında ticari amaçlı satılan protein tozlarını alarak ideal bedene ulaşacağınızı sanmayın! Aksine böbrek ve karaciğerinize zarar vermeden sağlıklı beslenme programı ile desteklenmiş spor programını hayat geçirin!· Hayat boyu sürdüremeyeceğiniz dozda ve yoğunlukta bir spora başlamayın! Onun yerine açık havada düzenli doğa yürüyüşleri her zaman daha sürdürülebilir olmuştur.· Erkeklerin kadınlara oranla daha yoğun kas kitlesine sahip olmaları ve metabolizmalarının daha hızlı çalışması sebebiyle daha kolay kilo kontrolü sağlayabileceklerini biliyoruz. Bu nedenle hızlı ve fazla kilo kaybı için sağlıksız diyetler ve aşırı spor uygulamasından kaçının.· Kadınlara oranla erkeklerin kas kitlelerinin yüksek olması ve daha hızlı metabolizma; zayıflamak için her zaman muhteşem bir avantaja dönüşüyor!.. Gelin bu avantajı birlikte kullanalım. Doya doya zayıflayalım..· Son olarak  “Moda Diyetlerden”  lütfen uzak durun, çünkü vücudunuzu moda diyetlerle sağlıksız beslediğinizde sonucu beğenmeyip bir yenisini alma şansınız yoktur!.. Vücudunuzu korumalı dengeli beslenerek; sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmelisınız.Doya doya, sağlıklı günler dileriz.. 

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog