GEL VATANDAŞ GEL!!!! YER ELMASININ FAYDALARINA GELLLL

GEL VATANDAŞ GEL!!!! YER ELMASININ FAYDALARINA GELLLL
0 14 Kasım 2016

15045339_10154737874663459_4422501_o

Yer elması çok da fazla mutfağımızda kullandığımız bir sebze değil aslında. Toprak altında yetişen bir kış sebzesidir. Tadı biraz turp’a benzer ama turp kadar keskin bir tadı yoktur. Patates gibi toprak altında yetişen görüntü olarak da biraz patatese benzese de içerisinde nişasta bulunmaz. Bu yüzden kan şekerimizin düzenlenmesinde yardımcı olur.

Yer elmasında önemli ölçüde “inülin” dediğimiz bir madde vardır. İnülin kolon kanseri önleyicidir ve bağısak sağlığımız için de çok faydalı etkileri mevcuttur.

İnülin aynı zamanda kalp hastalıkları, kemik erimesi hastalığı riskini de önemli ölçüde azaltır.

Yer elması suda çözünen ve çözünmeyen çok sayıda lif içermektedir. Bu sayede yer elması sindirim sistemimizin çalışmasını hızlandırıken, metabolizmamızın da hızına olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda bu lifler sayesinde bizi uzun süre tok tutar. Özellikle kabızlık ve basur şikayetleri çekenlerin mutlaka beslenmesine eklemesi gereken bir sebzedir.

Yer elması kansızlığı da iyi gelen besinlerin arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yaklaşık 100 gram yer elmasında 3-4 mg kadar demir bulunmaktadır. Oldukça  yüksek potasyum içeren yer elmasının 100 gramında 450 mg potasyum bulunmaktadır. Biliyorsunuz ki potasyum kalp sağlığımız için önemli bir mineraldir.

Fosfor açısından da oldukça zengindir. Ki fosfor minerali kemiklerimizin sağlığı açısından gereklidir. Kemik erimesinin yaşanabileceği ileri dönemler için şimdiden önlem almak isteyenlerde ve yaşlılarda mutlaka kullanılacak bir kış sebzesidir.

C ve B vitaminlerinden de oldukça zengindir. Saçlarımız, cildimiz ve gözlerimizin sağlıklı olmasında bu vitaminlerin rolü oldukça büyüktür.

Emziren annelerim yer elması sizin içinde çok uygun bir sebzedir. Hem sütünüzü arttrır, hemde bebeğinizde ve sizde gaz şikayetlerini ortadan kaldırır.

Böbreklerimizin çalışmasında da oldukça olumlu etkileri vardır, idrar söktürücü etkisi çok fazladır. Aman dikkat kronik böbrek hastalığı olan sevgili okuyucum lütfen doktor ve diyetisyeninize sormadan tüketmeyin.

Kış aylarında fazlaca rastladığımız bronşit içinde çok faydalıdır. Göğsü yumuşatarak öksüğürün kesilmesinde de çok etkilidir.

Bu kadar faydaları içerisinde bulunduran yer elmasına gerek önemi verme zamanı geldi sanırım. Mevsiminde mutlaka haftada bir kez yemeye özen gösteriniz

Sağlıkla şifayla mutlu günler…..

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp