Her Zaman Hayatınızda Uygulayabileceğiniz Doğal Detoks Akımı !

Her Zaman Hayatınızda Uygulayabileceğiniz Doğal Detoks Akımı !
0 25 Nisan 2016

Bahar ayına girmemiz ile birlikte herkeste bir yaza hazırlık telaşı başladı. Açtığımız her gazete sayfalarında, televizyonda açtığımız her kanalda karşımıza sürekli çıkan yazılar, konuşmalar hızlı zayıflama, bir hafta da şu kadar kilo verdiren diyet en önemlisi de detoks programları…….

 

Peki biz gerçekten detoksun ne olduğunu biliyor muyuz? Detoks : sadece sıvı gıdalar alarak bağırsaklarımızı temizleme yöntemidir. Bazı durumlarda 3 ila 5 gün arasında yapılarak vücudumuzu toksinlerden arındırarak rahatlatmasında çok işe yararlar.

 

Sürekli bu sular ile beslenmek kesinlikle doğru bir beslenme politikası değildir. Fakat size bir tüyo vereyim mi : sedece beslenmemizde ufak tefek değişiklikler yaparak aslında detoks yapabiliriz. Kulağa çok güzel geliyor değil mi ????

 

Zorla içmek zorunda olmadığımız sebze suları yada diğer sebze-meyve karışımlı suları olmadan detoks yapmak… işte buna şapka çıkarmak gerek.

 

Bir takım besinler var ki mevsimi geldiğinde sofralarımızın baş köşesine kuruldukları zaman işte gerçek detoks da başlamış oluyor. Peki nelerdir acaba bu besinler. Hadi gelin birlikte bakalım;

 

ENGİNAR : vücudumuzun tam bir toksin arındırıcı organı olarak çalışan karaciğerimizin, sağlığını kaybetmesini hiçbirimiz istemiyiz değil mi? Sürekli çalışan karaciğerimizin de tabi bir yakıta ihtiyacı var değil mi. Enginar’ın içinde bulunan “silymarin” adlı bir antioksidant vardır ki bu karaciğerimizin dokularının korunmasında ve oluştuysa eğer doku hasarlarının onarılmasında büyük bir görev alır. Ne kadar sağlıklı bir karaciğer o kadar sağlıklı toksin atımı mevcuttur.

 

Şimdi tamda mevsimindeyken her gün bir tane enginar tüketmeye özen göstermeye ne dersiniz. İster salatasını yapın, ister yemeğini hiç fark etmez. Yeter ki ENGİNAR sofralarımızdan eksilmesin yeterli.

 

KUŞKONMAZ : böbreklerimiz bütün bir kış boyunca nasılda yoruldular değil mi? Isınmak için proteinli gıdaları sofralarımızdan hiç eksik etmedik. Parçalandıktan sonra ürik asit olarak vücudumuzda dolaşmaya başladı tabi proteinler  bu da ne yaptı vücudumuzda böbreklerimizin üzerine yük bindirdi ve yordu. Vücudumuzun her türlü süzme işlemlerinden sorumlu olan böbreklerini mevsiminde kuşkonmaz yiyerek biraz dinlendirmeye ve temizlemeye ne dersiniz.

Bazı besinler vardır ki diüretik etkiye sahiptirler. Kuşkonmazda bu besinlerden birisidir. Kuşkonmazı da ister salata olarak, ister yemek olarak tüketebilirsiniz.

 

SOĞAN – SARIMSAK : mevsimi olmayan sebzelerden ne var desek hepimizin aklına ilk soğan ve sarımsak gelir herhalde. Hangisinden başlayacağımı bilemedim bu ikilinin faydalarını saymaya. Vücuttaki zararlı bakterileri ve bağırsaklarda oluşan parazitlerin ve virüslerin en iyi silahı bu ikilidir. Ayrıca damarlarımızda biriken fazla yağların da önüne geçebilen çok iyi bir anti kansorejendir. Üst solunum yolumuzun organları olan akciğer ve sinüslerdeki mukozal tabakayı temizler.

Evet  biraz koku konusunda biraz bizi ve çevremizi rahatsız edebilir ama bu kadar faydasını duyunca da yememizlik olmaz diye düşünüyorum.

 

ÇİLEK : Bahar ayı gelince manav tezgahları nasıl da rengarenk oluyor değil mi? Bunların en başında da kıpkırmızı rengiyle alımlı bir edayla salınan çilek geliyor. C vitamini açısından oldukça zengin olan bu meyve yıpranan tüm hücrelerimizi onarmada, tüm organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve hızını hiç kesmemesine yardımcı olur.

 

Sebze gibi meyveleri da salatalarda hiç denediniz mi acaba.

 

Hadi şimdi size birkaç yemek tarifi vererek sofralarınızı lezzetlendirmenize bir nebzede olsa katkı sağlamak isterim

 

 

 

ENGİNAR SALATASI : 2 adet enginarı rendeleyiniz ve 5-6 dal semizotu ile karıştırınız. Üzerine 2 yemek kaşığı lor peyniri ve 1 yemek kaşığı dövülmüş ceviz ekleyerek süsleyin

 

MEYVELİ MEVSİM SALATA : 2-3 yaprak marul, 1 adet taze soğan, 3-4 adet çeri domates, 2 biber (yeşil, sarı, kırmızı istediğiniz renk) hepsini bir güzel doğrayıp bir kaba yerleştiriyoruz ve en üstüne de 4 adet küp doğranmış çilek ekliyoruz

 

DONDURMALI ÇİLEK : 3 parça bitter çikolatayı benmari usulü ertin ve 4 adet çileği yarısına kadar batırıp soğutuyoruz ve 1 top sade dondurma ile servis ediniz.

 

KUŞKONMAZLI OMLET . 3-4 adet kuşkonmazı biraz haşlayarak suyunu çektiriniz ve 1 tatlı kaşığı yağda biraz çeviriniz ve üzerine 1 adet çırpılmış yumurtayı dökerek kısık ateşte pişiriniz.

 

Hepinize afiyetler olsun ve sağlık olsun.

 

Sağlığınızın ne kadar önemli olduğunu ben biliyorum sizde lütfen FARKINDA bir hayat yaşayınız.

detoks, mevsim.izmir

detoks, mevsim.izmirsağlık

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp