İŞTAH CANAVARI

İŞTAH CANAVARI
0 11 Ağustos 2015

Takip ettiğim danışanlarımdan en çok duyduğum cümle “sanki iki farklı insanım. Bazı günler çok normalim, ama bazen sanki içime bir canavar kaçmış gibi oluyorum” yada “sabahtan akşamüstüne kadar çok normalim fakat ne oluyorsa akşam deliriyorum ve her şeye saldırıyorum”
Kontrolsüz iştahsızlık ve aşırı iştah yolumda gitmeyen bir şeylerin habercisidir. Eğer kan şekeri kontrolü ve insülin metabolizmasında bir sorun var demektir. Bu kan sonuçlarında normal çıkıyorsa eğer duygusal açlık dan söz edebiliriz. Yapılan araştırmaların %75 duygusal nedenlerle yada düşüncesiz yemek yenilmesinden kaynaklandığını göstermektedir.
Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyordunuz çok da düzenli bir egzersiz programınız vardı fakat herhangi bir nedenden dolayı düzeniniz bozuldu. Bu olayda birden bire baş gösterdiği için sizi bambaşka bir insan haline dönüştürdü.
En güzel tespiti yazarak yapabiliriz. Her gün düzenli olarak be yediğinizi bütün samimiyetinizle yazarsanız eğer biraz daha sonuca yaklaşmamız kolay olur.
Kendinize bir kaç soru sormanızı isteyeceğim
-aç olmamama rağmen neden bahaneler üreterek yemek yiyorum?
-kendimi buzdolabının önünde buluyor muyum ve bunun sebebini bilip sorguluyor muyum?
-hayatımın heyecanlı ve stresli dönemlerinden geçerken kilo alıyor muyum?
Bunlara cevabınız evet ise lütfen hemen yazmaya başlayın.
Yemek saatlerini kesinlikle atlamayın, ara öğünlerinizde eğer meyve yiyemiyorsanız eğer bir bardak ayran da içebilirsiniz bunu bilerek ara öğünleri atlamadan kendinize bahaneler üretmeden mutlaka bir şeyler yiyin.
Yemek saatlerinizde sizi oyalamak şeylerden uzak durun mesela televizyon izlemek gazete veya kitap okumak gibi
Salata sofranızın baş tacı olsun. Kendime hakim olamıyorum diyorsanız eğer önce salata tüketin yemekten önce ve sonra yemeğinizi yemeye başlayın.
KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRMENİN TEK YOLU YEMEK OLMAMALI.

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog