KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLASIN MI !…..

KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLASIN MI !…..
0 15 Eylül 2015
Tarihin İlk Hazır Çorbası: Tarhana ile başlayabiliriz hazırlıklarımıza.
Bir hikaye okudum : sefer yapan sultan bir köylünün evine davet edilir ve evin hanımı sunacak bir şey olmayışının telaşıyla sultana tarhana çorbası pişirir. Sultanın önüne çorbayı koyarken de “kusura bakmayın darhane (fakirhane) çorbasıdır size sunabileceğim” der sıkılarak. . Ve o günden bugüne darhane çorbası, tarhana olarak günümüze ulaşmıştır rivayete göre.
Tarih kitaplarını karıştırdığımda karşıma çıkan bilgilere göre  tarhana ilk kez Orta Asya Türkleri tarafından özellikle yoğurdun uzun süre saklanabilmesi için yapılmış ve daha sonra Anadolu, Orta Doğu, Balkanlar ve diğer Avrupa ülkelerine geçmiş.
 Ülkemizde; özellikle kış aylarında günlük beslenmenin önemli bir parçasını oluşturan tarhana yoğurt ve tahıl karışımından elde edilen değerli bir besindir. Değişik ülkelerde değişik isimlerle anılan tarhana; Yunanistan’ da  trahanas, Macaristan’da thanu ve Finlandiya’ da talkuna olarak bilinmekte. Buğday unu, yoğurt, değişik sebzeler (soğan, biber, domates gibi) ve baharatların (nane gibi) karışımından elde edilen tarhana besin değeri son derece yüksek olan bir çorbadır. Bazı yörelerde tarhana yapılırken içerisine nohut, mercimek, mısır unu, süt ve yumurtada eklenmektedir. Pişirme esnasında içerisine nohut, mercimek ve kıyma gibi ilaveler ile besin değeri daha da zenginleştirilebilir. Tarhana çorbası çocuklarda; protein, vitamin ve mineraller açısından iyi bir kaynaktır.
Tarhana yöresel olarak farklı yapılış tarzları bulunmaktadır. Genel olarak; un tarhanası, göce tarhanası, irmik tarhanası ve karışık tarhana olmak üzere dört temel üretim şekli vardır. Yoğurt tüm tarhana türlerinde temel malzemedir ve tarhananın protein değerine katkısı oldukça fazladır. Temel olarak ev yapımı tarhana içerisinde un, yoğurt, domates, salçalık biber, soğan, tuz, sıvı yağ ve arzu edilen baharatlardan elde edilen hamurun 3-5 gün mayalandırıldıktan sonra küçük parçalar halinde kurutulması ve kevgirden geçirilmesi şeklinde yapılır. Tarhananın kurutulmasında dikkat edilmesi gereken nokta direk olarak güneş ışınlarına maruz bırakılmaması gerektiğidir. Direk güneş ışınları tarhanadaki C vitamini ve bazı B grubu vitaminlerinin kaybına neden olur.
Çocuklara tarhana çorbası yapılırken tercihen ev yapımı ve acısız tarhana tercih edilmelidir. Tarhanayı pişirirken içerisine ilave edilen kıyma besin değerinin artmasına katkı sağlar. Tarhana yapımında su ile birlikte bir miktar süt kullanımı hem lezzeti hem besin değerini arttırır. Ayrıca tarhana içerisine konacak haşlanmış nohut veya kuru fasulye de besin değerine iyi katkılar sağlar. Ortalama olarak 1 kase kıymalı tarhana çorbası; 100 kalori enerjinin yanında, 2.4 gram protein, 0.6 gram demir, 1.2 gram C vitamini ve yaklaşık 20 mg kalsiyum karşılamanın yanı sıra, az miktarda da olsa diğer vitamin ve mineralleri karşılar. Birçok annenin özellikle iş sonrası hazır çorba yapımına yönelmesine en iyi alternatiftir tarhana. Hem besleyici özelliği hem de katkı maddesi içermemesi açısından bebek ve çocuk beslenmesinde değerli bir alternatiftir.

Sonuç olarak; tarhana hazır çorba kullanımına iyi bir geleneksel alternatif olarak sağlıklı bir seçenektir. Özellikle kış aylarında çocuk beslenmesine sıcak bir sürpriz olarak tarhananın geleneksel mutfağımızdan ayrılmaması dileğiyle.

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog