Metabolizman İçin Çay’dan Daha Keyifli Ne Var Ki?…

Metabolizman İçin Çay’dan Daha Keyifli Ne Var Ki?…
0 8 Şubat 2016

Artık hemen her gün televizyonda bir çayın tarifi verilir oldu. Sürekli isimlerini duyuyoruz fakat bunların ne işe yaradığını bilmiyoruz. Peki bu bahsedilen metabolizma çayları gerçekten seni zayıflamaya götürecek sihirli bir değnek mi? Hangi çay metabolizmana ve sağlığına nasıl bir etki yapar? Kış aylarında içini ısıtarak metabolizmana renk ve canlılık katacak çayları öğrenmeye ne dersin? Hazırsan başlıyorum….

 

Yeşil çay- beyaz çay: İşte metabolizman için en hit çaylarından ikisi; beyaz ve yeşil çay. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan bu çaylar metabolizmanın güç kalkanlarını devreye sokuyor ve metabolizmanın hızına hız katıyor. İki çayı karşılaştırırsak eğer beyaz çay yeşil çaya göre daha az işlem gördüğünden antioksidan içeriği daha fazladır. Bu çaylar metabolizmana nasıl mı katkı sağlıyor? 2013 yılında yapılan ve beyaz çayın yararları üzerine olan bir  araştırmaya göre, *lipid oluşumunu azaltma, *termojenik aktiviteyi arttırma, *iştahı düzenleme gibi etkileri bulunmuş buda bizi obeziteye karşı koruyor. Bunlar dışında anti stres özelliğiyle rahatlamanı sağlayarak stresle beraber oluşabilecek kilo ve psikolojik sorunları da engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca kan şekerindeki dalgalanmalarını önleyerek insülin direnci ve diyabet riskini azaltıyor. Amerikan Klinik Beslenme Birliğinin yaptığı açıklamaya göre bu çayların içeriğindeki antioksidan bileşenlerinden olan kateşinler kalp hastalıkları, kanser ve Alzheimer hastalığını önlemenin yanında termogenezi ve yağ yakımını da destekliyor!

 

Oolong çayı: Metabolizmanı ateşleyecek bir çay önerisine daha ne dersin ; Oolong çayı. Çin kökenli olan bu çay metabolizmana da büyük etkileri var! Amerikan Beslenme Birliği Yayınlarında okuduğum bir araştırmaya göre Oolong çayı kişilerin metabolizma hızını ve yağ oksidasyonunu arttırmaktadır. Bunlar dışında Oolong çayının sağlığına da birçok etkisi var! Amerikan Diyabet Birliğine göre Oolong çayının kan şekerini düşürücü etkisi mevcut. Bu yüzden diyabette yardımcı olarak da kullanılabilir. Diyabet yanında bu çayın kalp hastalıklarına da koruyucu etkisi var biliyor musunuz! Ama dikkat etmemiz gereken bir şey var, içinde düşük bir miktar kafein barındırmasından dolayı akşam 17:00’den sonra uyku kaliteni etkileyebilir bu yüzden akşam tüketmemelisin. Unutma ki sağlıklı bir uyku da metabolizmanı canlandırmanı sağlar.

 

Mate çayı: 12 ay boyunca yapraklarını dökmeyen  Mate’ye yerliler tarafından ‘Tanrı’nın Ağacı’ olarak isimlendirmişler. Özellikle Mate üzerine pekçok araştırmalar mevcut. Bunların içinde en göze çarpanı   anti obezite etkisi olduğudur. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre  Mate çayı vücudunda adipogenezi düzenleyip obeziteye karşı savaşıyor. Aynı yılda yapılan bir başkaaraştırmaya göre de  Mate çayı tüketenlerde vücut yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi ve bel kalça oranında düşüş olduğu, kişilerde doygunluğu arttırdığı gözlemlenmiş. Bunun yanında bu çayın insülin cevabını arttırarak insülin direnci ve obezite de de olumlu sonuç vereceği gözlemlenmektedir.

 

Pu-erh Çayı: Çinin Yunnan bölgesinde yetiştirilen bir çaydır. Ve bu çay post fermente bir çaydır. Genellikle üretiminden hemen kısa bir süre sonra tüketilmesi gereken çaylardan farklı olarak bu çay şarap gibi yıllandıkça daha çok değer kazanmakta. Bu değerli çayın vücudunda bilmediğin o kadar çok  yararı var ki! Pu-erh çayı üzerine yapılan bir çalışmada, bu çayı tüketenlerde beden kitle indeksi, bel- kalça oranında düşüş görülmüş. Bu araştırma bize Pu-erh çayının özellikle santral obeziteye karşı olumlu sonuçlar verdiğini söylüyor! Ayrıca çalışma; bu çayı tüketenlerin kan glikozu, serum total kolesterolü, trigliserit, LDL(kötü) kolesterol seviyelerinin düştüğünü,  HDL yani iyi kolesterol seviyesininde  artığını göstermiş. Yani bu çayın hem kan şekerini dengeleyici hem de kalbini koruyucu etkisi bulunmakta

 

 

Rooibos çayı:  Kan şekerini harika düzenleyici ve güzel cildin kaynağı desem ! Ayrıca sindirim sistemini de düzenleyici etkiside mevcut desem. Harika değil mi o zaman kafeinsiz olan bu çayı listene ekleme ne dersin. Bu çay nasıl mı metabolizmana katkı sağlıyor? Yağ yapımını azaltarak! Bunun yanında oksidatif stresi azaltarak ve seni sakinleştirerek hem bağışıklığını güçlendiriyor hem de beyninin daha genç kalmasını sağlıyor.

Unutmaman gereken bu çaylar metabolizmanın destekçileri, fakat başrol oyuncusu değiller. Seni bir gecede zayıflatacak sihirli bir çay yok, bunu vaat edenlerin de doğru olmadığını, sana sadece zarar getireceğini bilmelisin. Yapacağın sağlıklı bir diyet ve bu çayların kontrollü tüketimi istediğin sağlıklı vücuda kavuşmana yardımcı olacak.rooibos

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp
Posted in Blog