MUCİZEVİ MEYVE ANANAS

MUCİZEVİ MEYVE ANANAS
0 31 Ekim 2017

Ananas, sağlık üzerinde ciddi etkileri olan vitamin ve mineral deposu bir meyvedir. Solunum sağlığını iyileştirmeden, sindirimi düzenlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeden, kalp sağlığını korumaya kadar pek çok faydalarını saymamız mümkün.

Ananas; ister suyunu sıkarak ister pişerek ister çiğ olarak; yiyerek beslenmenize ekleyebileceğiniz çok lezzetli bir tropik meyvedir.

Ananasın Besin Değerlerine Bakacak Olursak;

Ananas : potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, beta karoten, tiamin, folat ve B6 vitamin ve minerallerinden oldukça zengindir. Aynı zaman da içerisinde çözünen veya çözünmeyen lif ve bromelain bulundurduğu içinde sindirim sistemimize yardım ederek kilo vereme sürecinde bizi destekler.

Ananasın Sağlık Faydaları Üzerine Etkilerine de Göz Atacak Olursak:

Ananas; özellikle artrit ile ilişkili devam eden eklem ve kasların iltihaplanmasını azaltma yeteneğine sahiptir.  Ananas içerisinde proteolitik enzim dediğimiz “bromelain” çok fazla içermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ; bu bromelain anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir ve artritin semptonlarını azaltma da çok güçlüdür.

Ananasın tek bir porsiyonu bile günlük almamız gereken C Vitamini ihtiyacımızı karşılamaktadır. “askorbik asit” beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve serbest radikallerin zararlı etkilerinin en aza indirgenmesinde antioksidant olarak görev almasıyla bu süreci tamamlar. Serbest radikaller, çeşitli organ sistemlerine zarar verebilen ve işlevini bozabilen, aynı zamanda sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan hücresel metabolizmanın yan ürünüdür. Ananasın C vitamini içeriği buna karşı savunmaktadır. Aynı zaman da yüksek C vitamini içeriği, vücudun yaralarını ve yaralarını iyileştirmeni hızına yardımcı olur.

Ananas, aynı zamanda A vitamini, beta karoten, bromelain, çeşitli flavonoid bileşikleri ve önemli manganez seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli diğer antioksidan bakımından da zengin olduğu için kansere karşıda koruyucudur. Ananas direkt olarak ağız, boğaz ve göğüs kanserlerinin önlenmesiyle ilgilidir.

Ananas son derece zengin bir lif kaynağıdır. Ve bu lifler hem çözünür, hem de çözünmez lifler olduğu için son derece kıymetli bir meyvedir. Yani bu ; sağlıklı miktarda ananas yediğimizde kabızlık, ishal, irritabl (hassas) bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi tansiyonun da dahil olduğu geniş bir sağlık koşullarından bizi koruyabileceği anlamına gelir. Lif yani posa, yenilen besinlerin sindirim kanalı yoluyla geçişi hızını arttırır ve besinlerin vücutta kullanılabilmesi için parçalanma aşamasında gerekli olan gastrik salınımını uyarır.

Ananas, Kemiklerin büyümeleri ve onarımı için kalsiyumdan sonra ihtiyaç duyulan Manganez, ananasın en önemli mineralidir ve tek bir porsiyon bu temel mineral ihtiyacınızın% 70’inden fazlasını sunabilir.

Ananas aynı zamanda çok güçlü bir büzüştürücüdür. Bu da diş etlerimiz de ve cildimiz de oldukça aradığımız bir özelliktir.

Ananas birçok mineralin güçlü bir kaynağıdır ki buna potasyumu da ekleyebiliriz. Potasyumun en önemli görevlerinden birisi kan damarlarının gerginliğini azaltmasıdır. Böylece vücudumuzun her noktasına kan dolaşımı artar. Bu da bizi kalp krizi ve felç gibi durumlardan korumaya yardımcıdır.

Özellikle ananas içerisinde bulunan “bromelain” et’in yumuşamasına neden olabilir. Fazla miktarda ananas tüketiminde dudaklarımız ve dilimiz de uyuşma hissi deneyimleyebiliriz. Aynı zaman da güçlü bir C Vitamini kaynağı olduğu için fazla tüketilmesinde mide bulantısı, ishal, baş ağrısı gibi semptonları yaşayabiliriz.

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp