Sonsuz Sağlığın Anahtarı

Sonsuz Sağlığın Anahtarı
0 8 Şubat 2016

Dünyanın en genç damarlarına sahip kişiler nerede yaşıyor biliyor musunuz?…Japonya’nın Okinawa adasında. Bu adada 100 yaşına kadar yaşanların sayısı Batı ülkelerine göre 4 kat daha fazla biliyor musunuz.

 

Okinawalıların uzun yaşamalarının sırrı ne peki dediğini duyar gibiyim aslında çok basit cevap veriyorum; ’’İşin sırrı yaşam şekillerinde saklı’’

Nasıl mı?

 

SONSUZ SAĞLIĞIN ANAHTARI

 

Okinawalılar elbette sonsuza dek yaşamıyorlar. Ancak yaşamları boyunca sağlıklarını koruyabiliyorlar. İşte modern şehir insanının yani bizim en çok gözden kaçırdığımız temel nokta bu!

Yaşlanma sürecini geriye sarmanın bir yöntemi maalesef ki henüz bulunamadı ama unutmamalıyız ki bu süreci yavaşlatmak bizim elimizde!

Sen de bunu yapabilirsin. Daha genç görünebilir, daha sağlıklı olabilir ve en önemlisi bunları yaparken kendini daha iyi hissedebilirsin.

 

NASIL BİR BESLENME STRATEJİ BELİRLEMİZ LAZIM :

  • Sakin bir şekilde, tıka bas değil (%80 doyana kadar) az seçici beslen!
  • Tam tahılların önemini benimse!
  • Protein ihtiyacını çoğunlukla balık daha az sıklıkta ise kırmızı etten karşıla!
  • Flavanoidlerden zengin sebze ve meyveler ile renkli beslen!
  • Düzenli saatlerde ve stressiz bir ortamda yemek ye!
  • Gün içerisinde bol bol su tüket!

 

EN GENÇ BESİNLER NELER PEKİ ?

Tatlı patates, soya fasulyesi, ıspanak, avokado, domates, tofu, zencefil, sarımsak, yaban mersini, zeytinyağı ve kanola yağı. Birçoğunu artık ülkemizde de bulabiliyoruz  bu besinlerin. Okinowalılar  ebedi gençliklerini sürdürebilmek için bu besinleri beslenme örüntülerinde fazlasıyla yer veriyorlar. Bu arada sana küçük bir sır vereceğim; Dünyada insan başına en fazla tofu tüketilen yer Okinawa adası bunu biliyor muydun? Bir önerim olacak yarın sabah kahvaltındaki yumurtanı 100 g tofu ile şenlendir. Böylece ebedi gençlik tüyolarından sende faydalanmaya başlayabilirsin!

 

PEKİ TOFU NEDİR dediğini duya gibiyim. Hemen açıklıyayım : Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit yada tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir.

 

OKİNOWALILAR genel beslenme alışkanlıklarını tamamen doğadan sağlıyorlar ve 206 çeşit besine yer veriyorlar beslenme alışkanlıklarında.

 

KARBONHİDRAT DOSTUN OLSUN VE TAM TAHILLI OLSUN!

Dünyanın en uzun yaşayan insanları fit, sağlıklı ve uzun yaşamı tam tahıla borçlu.  Aldıkları gıdanın yüzde 60 kadarı, flavonoid ve kompleks karbonhidratlardan zengin. Tam tahılları yemeye başlayınca bedeniniz size minnettar olacaktır diyor Okinawa prensipleri…

 

%80 DAHA DÜŞÜK KALP KRİZİ RİSKİ

Okinawalılar için kalp krizi riski Kuzey Amerikalılardan tamı tamına %80 daha düşük. Evet yanlış duymadın bu inanılmaz veri ve gerçek!

 

BU KONUYU PARTNERİNLE KONUŞ!

Okinawalılar cinsel yaşantılarını ne zamana kadar canlı tutabiliyorlar? Uzun yıllar süren çalışmaların ürünü olan “Okinawa Programı”nda bu konuya da yer veriliyor. Ortaya çıkan sonuç ise şu: Yaşlıların östrojen ve testosteron oranları, Batı’daki yaşıtlarını kıskandıracak derecede yüksek! Dolayısıyla Okinavalılar’ın seks hayatı da, ömürleri gibi oldukça uzun.

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar; elli yaşını geçtikten sonra haftada en az iki defa seks yapan çiftlerin yapmayanlara göre ölüm oranlarının yarıya indiğini gösteriyor sanırım partnerinle bu konuyu daha ciddi bir şekilde konuşma vaktin geldi!

 

KENDİNE NEFES ARA ÖĞÜNLERİ VER!

Ara öğün dediğimizde hep yiyecekler geliyor tamam kabul ediyorum. Ama ruhumuzun ara öğüne ihtiyacı yok mu ?…En son ne zaman derin bir nefes aldın? Aldığın nefesi bedenindeki her hücre fark etmeli unutma o nefes ile hücrelerin genç ve uzun yaşayabiliyor. İş ya da ev yaşadığın ortamın oksijensiz kalmasına izin verme! Ya da kendine nefes ara öğünleri ver karar senin.

 

ÖNCE KENDİNİ SEV VE DOĞAYA SAYGI GÖSTER

Yaşlanmaya yol açan stresi ilaçlarla değil, sağlıklı beslenme, meditasyon ve sosyal ilişkilerle gideriyorlar. Bu konuda sana tavsiyem önce kendini sev, insanları olduğu gibi kabul etmeye çalış, özür dilemekten ve barışmaktan çekinme.

 

PEKİ DÜNYA BU MANİFESTOYU KULLANMADA NE KADAR YETENEKLİ?

Kısaca yaptığım bir kaynak araştırmasına göre bugün ortalama yaşam süresinin 80’lere çıktığı ABD’de 65 yaşın üstündeki bireylerin genel nüfusa oranının 13 olduğunu söylüyor elimdeki en son veriler. Peki ya gelecekte yaşam süresi ne olacak? Sana iyi bir haberim var! Sıkı dur! Amerikalılar bunun da hesabını yapmış ve 2050’de beklenen verilere göre 100 yaşını aşan bireyler 2 katına çıkacakmış.

Bu olumlu gelişmede elbette ki yaşam koşulları, tıptaki akıl almaz ilerleme çok etkili ancak bu konuda sağlık otoriteleri en önemli etkinin stres katsayısının düşürülmesinde yattığını söylüyor.

 

Unutma son 50 yıldır yapılan araştırmalar; yediğimiz, yaptığımız, düşündüğümüz, inandığımız her şeyin sağlık durumumuzu ve yaşam süremizi saptadığını açık ve net bir şekilde göstermekte!

 

100 yaşına kadar yaşamak istiyorsan birincisi beslenmeni düzenleyen bir diyet programın ve en önemlisi her konuda başvurabileceğin bir diyetisyenin olsun sana tavsiyem!

İkincisi sosyal ağına yeniden göz atmanı istiyorum. Neden mi? Etrafında sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş, kanepede oturmuş cips yerken sana göz kırpan arkadaşların olabilir.

Üçüncü olarak da hayat amacını gözden geçirmeni ve seni en mutlu ve en mutsuz eden faktörlerden ileriye dönük liste oluşturmanı istiyorum. Sağlık dolu sebat içinde uzun ömürlü günlerin olsun!

FacebookTwitterGoogle+WhatsApp